Učna pot Škrata Bisera
Ste pripravljeni na popotovanje s škartom Biserom? Učna pot škrata Bisera, najboljša tematska pot leta 2019, povezuje šest točk, ki pripovedujejo bogato zgodovino Doline mlinov.Turška lipa
Pot se začne tukaj, pri domačiji Lamperček, kjer stoji več kot 500 let stara lipa, posajena v spomin na zmago Martina Krpana nad Turki. Lipa, simbol slovenstva, omamno diši, privablja čebele in pomirja ljudi.
Sedaj se podajmo na pot in sledimo smerokazom v obliki škrata Bisera. Srečno pot!
Dolina mlinov in potoček
Sem Temnjaški vrelec z več kot tremi izviri v apnenčastih skalah hriba Temnjak, imenovanega po temnih gozdovih. Sem mejni potok med Mestno občino Velenje in Občino Dobrna, ki je nekoč sodila v Šaleško dolino. Nekoč sem bil napeljan kot vodovod na Kačji grad in poganjal 13 mlinov, danes pa občasno le še Vovkov mlin. Različni kraji me poznajo z različnimi imeni: Ponikva, Potoški vrelec, Ločnica, preden se izlije v reko Pirešico.
Varno hodite ob meni!
Vovkov mlin
Dragi obiskovalci, ste pri Vovkovih. Domačija in mlin stojita na meji velenjske in dobrnske občine. Vovkov mlin, star okoli 500 let, je mlel do neurja leta 1990. Obnovljen je bil leta 2007 in zdaj melje za domače potrebe.
Leseni objekt pred domačijo so stope, kjer se tolče in odstranjuje trši ovoj žitnih zrn. Mlinarji so nosili žito v mlin ponoči, ker so le takrat imeli čas. Družili so se, kartali, peli in pili jabolčnik, medtem ko je mlin mlel.
Če bi radi videli Vovkov mlin v akciji, pridite na Mlinarsko nedeljo, vsako prvo septembrsko nedeljo. Sedaj pa v gozd!
V gozdu
Ko pri smerokazu zavijete desno, se ozrite levo in videli boste borovce. Vzpenjanje v borovem gozdu izboljšuje krvni obtok, lajša pritisk v prsih ter izboljšuje prebavo in presnovo. Objemite borovec, a pazite na smolo.
Drevesa vam bodo vrnila energijo, ki vam bo pomagala, da vas grad, kamor smo namenjeni zdaj, ne začara.
Kačji grad
Obiščite kmetijo Marovšek, kjer so Kačji graščaki nekoč izposojali živino za vprego. V pašni sezoni (od 23. aprila do 8. septembra in morda dlje) vas pozdravijo ovce, koze, goveda, kokoši in pujsi.
Opazili ste tudi opozorilno tablo za obiskovalce, da se gibljete na lastno odgovornost.
Pogled v dolino razkriva Novi Grad in Dobrno, na desni strani pa se raztezajo Ložniško-Hudinjski hribi do Aleksandrovega Vrha. Na levi sta Stenica in Stolpnik. Ob kompasu so svetovne smeri in razdalje od Dobrne do njih, kar vam pomaga pri orientaciji.
Ko se boste naužili razgleda, se vrnite nazaj mimo kmetije Marovšek. Pri cesti zavijte levo in sledite smerokazom. Srečno!
- Brief history and legends (SLO & ENG)
Stara kolesa in motorji
Z graščaki smo zaključili. Sedaj bomo spoznali prevozna sredstva na dveh kolesih s konca 19. in začetka 20. stoletja. Kako so se prevažali naši pradedki in prababice? Pri tej hiši imajo zanimivo zbirko starin. Motorje in kolesa, ki so jih uporabljali za različne poklice. Si predstavljate, kakšno je bilo kolo šivilje ali brusilca nožev, mlekarja, reševalcev, gasilcev? Tukaj jih lahko vidite in preizkusite po predhodni najavi. Lastnik zbirke je gospod Peter Habe, ki ga zanimajo starine in ima do njih poseben odnos.
Na Domačiji Lampeček si lahko v živo ogledate še divjad v obori. V spominski sobi so predstavljene gozdne živali, ki v veliki večini živijo v Sloveniji in drugje po svetu, od Rusije do Kanade.
Če vas zanima zgodovina Kačjega gradu pa le povprašajte o njej.
Hvala vam. Hvaležni vam bomo, če boste povedali naprej, da ste se imeli lepo!
Vse dobro vam želimo člani Biserove druščine.
Več informacij o poti in zanimivostih, ki jih srečate ob njej, si lahko preberete v knjižici spodaj. Knjižica je na voljo v treh jezikih.